در مقابل

1396/08/29
پدیده

پدیده

پرسپولیس تهران

دوشنبه 29 آبان 1396

ورزشگاه آزادی تهران - 15:00

تغییر وضعیت نوارکنار
بازخورد
آخرین آلبوم ها
تابلو اعلانات
بروزرسانی های جدید
 • نوشته در حال بررسی است

  وقتی ستاره فوتبال ایران جایی در بین بهترین ها نداشت؛ ظلم های AFC به پرسپولیس تمامی ندارد

  ارسال شده در مجموعه تحلیل ها در تاریخ چهارشنبه 01 آذر 1396

  کنفدراسیون فوتبال آسیا فهرست نامزدهای بهترین های سال 2017 آسیا را اعلام کرد. در این فهرست وو لی از جیانگسو چین،عمر خریبین از الهلال و عمر عبدالرحمان از العین کاندیدای دریافت توپ طلای آسیا هستند و در کمال تعجب نام هیچ بازیکنی از فوتبال ایران دیده نمی شود. این درحالی است که ملی پوشان کشورمان در مقدماتی جام جهانی درخشش خیره کننده ای داشتند و تیم ملی ایران به عنوان اولین کشور آسیایی و دومین تیم دنیا تیم به جام جهانی راه یافت و در صعود زودهنگام تیم ملی به این رقابتها، مهدی طارمی و سردار آزمون نقش بسزایی داشتند و جای بسی تعجب دارد که چگونه AFCتوانسته از درخشش ستاره های فوتبال ایران به این راحتی عبور کند.

  مهدی طارمی علاوه بر تیم ملی، با پیراهن پرسپولیس در لیگ برتر ایران و لیگ قهرمانان آسیا درخشش فوق العاده ای داشت و نقش پررنگی در قهرمانی سرخپوشان در لیگ شانزدهم و رسیدن این تیم به نیمه نهایی آسیا داشت.سردار آزمون هم در حالی بین نامزدهای بهترین بازیکن بین‌المللی آسیا جایی ندارد که این روزها همه رسانه های معتبر دنیا به دلیل درخششی که در مسابقات مقدماتی داشت از او به عنوان یکی از ستاره جام جهانی 2018 یاد می کنند.

   

   درخشش طارمی در سال 2017

   بدور از تعصب باید گفت آقای گل دو فصل اخیر فوتبال ایران نه تنها چیزی کمتر از 3 بازیکن دیگر نداشت که حتی با وجود اینکه دومین تجربه آسیایی خود را با پرسپولیس پشت سر می گذاشت در مقاطعی بهتر از رقبای سرشناس و باتجربه خود ظاهر شد. طارمی در سال 2017 درخشش چشمگیری در لیگ قهرمانان آسیا  و مسابقات مقدماتی جام جهانی داشت و 7 گل با پیراهن پرسپولیس و 8 گل با پیراهن تیم ملی به ثمر رساند تا در هر دو تورنمنت برترین گلزن ایران باشد.

   

   نقش طارمی در صعود پرسپولیس و تیم ملی

  او با گلزنی در 3 بازی متوالی برابر تیم های ازبکستان، قطر و چین که گل های دو بازی آخر از قضا 3 امتیازی بود نقش مهمی در صعود زود هنگام تیم ملی به جام جهانی داشت. طارمی همچنین با زدن 18 گل در فصل گذشته  بهترین گلزن مسابقات لیگ شانزدهم بود و با گلزنی های خود ضمن قهرمان کردن پرسپولیس برای دومین سال متوالی توانست عنوان آقای گلی و مرد سال فوتبال ایران را تصاحب کند. او در 9 مسابقه لیگ قهرمانان آسیا هم 7 گل برای سرخپوشان به ثمر رساند و یک پاس گل داد تا نقش پررنگی نیز در صعود تنها نماینده فوتبال ایران به جمع 4 تیم برتر آسیا داشته باشد.

   

  طارمی دیگر چه باید می کرد؟

  نمایش های خوبی مهاجم جوان پرسپولیس باعث شد که این بازیکن 4 بار در لیگ قهرمان آسیا و یکبار در بازیهای مقدماتی جام جهانی از سوی کارشناسان ای اف سی به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شود تا جایی که حتی کنفدراسیون فوتبال آسیا از او به عنوان ستاره مسابقات فوق یاد کرده و بارها عملکرد وی را مورد تمجید قرار داده بود و مجموع، این موارد باعث شده بود که کارشناسان و رسانه ها از شانس بالای طارمی برای کسب عنوان مرد سال آسیا خبر دهند، اما بر خلاف پیش بینی ها نام ستاره فوتبال ایران حتی در فهرست کاندیدای برترین های آسیا هم قرار نگرفت! تا این پرسش مطرح شود که طارمی چه کار دیگری باید انجام می داد تا نامزد توپ طلای آسیا شود؟

   

  ملاک انتخاب AFCچیست؟

  مگر غیر از این است که ملاک انتخاب ای اف سی درخشش در مسابقات قاره ای است؟پس چگونه می شود بازیکنی که در دیدارهای لیگ قهرمانان آسیا و بازی‌های مقدماتی جام جهانی خوش درخشیده و بارها بهترین بازیکن میدان انتخاب شده شانسی برای تصاحب توپ طلا ندارد؟ طارمی تنها دو مسابقه پرسپولیس را در نیمه نهایی آسیا، آن هم  به دلیل محرومیت از دست داد، اما او پیش از آن، خود با درخشش زمینه صعود سرخپوشان را به مراحل پایانی مسابقات فراهم آورده بود.شاید برخی ها بگویند چون طارمی در این دو دیدار حاضر نبود و پرسپولیس به فینال نرسید شانس کسب توپ طلا را از دست داد، اما اگر این فرضیه داشته باشد، پس چگونه وو لی که به همراه جیانگسو در مرحله یک هشتم حذف گردید و همچنین عبدالرحمانی که در یک چهارم با العین از دور مسابقات کنار رفت در این فهرست قرار می گیرد؟ نکته مهمتر اینکه هردوی این بازیکنان به همراه خریبین نتوانستند با تیم های ملی کشورشان به جام جهانی راه پیدا کنند. در واقع اگر طارمی با گلزنی های خود در مقدماتی جام جهانی، خصوصا مراحل پایانی مسابقات در صعود تیم ملی تاثیرگذار بود، 3 ستاره دیگر عملکرد خنثی در رده ملی داشته و علیرغم گلزنی نتوانستند کمکی به صعود کشورشان به جام جهانی 2018 روسیه داشته باشند.

   

  برابری تعداد گل های عبدالرحمن با طارمی

  شکی نیست که هر 3 بازیکن، از برترین های آسیا هستند، اما بنظر می آید کارشناسان ای اف سی بیشنر از آنکه  به عملکرد ستاره های آسیایی در مسابقات اخیر قاره توجه داشته باشند سوابق بازیکنان را مدنظر قرار داده اند. قرار گرفتن نام مرد سال آسیا در بین کانیدا از جایی جالب می شود که می بینم او به اندازه طارمی در لیگ قهرمانان آسیا گلزنی کرده. گرچه عمر عبدالرحمن اماراتی 5 پاس گل بیشتر از طارمی داده اما باید گفت او به اندازه مهاجم پرسپولیس در مسابقات ملی درخشش نداشته است.

   

  انتخاب خریبین برای درخشش در دو بازی؟

   عمر الخریبین، مهاجم سوری الهلال هم که با گلزنی در بازی رفت فینال لیگ قهرمانان حالا 10 گله است و شانس کسب برترین گلزن مسابقات را هم دارد، تا قبل از دیدار مقابل پرسپولیس در نیمه نهایی، تنها 4 بار توانسته بود  گلزنی کند.  البته بعید است که AFC  تنها عملکرد او را در دو بازی نیمه نهایی ملاک قرار داده باشد و قطعا گل هایی که این مهاجم برای تیم ملی سوریه در مقدماتی جام جهانی به ثمر رسانده را در این انتخاب دخیل داده است.

   

  ستاره چینی بهتر بود یا طارمی؟

  هرچقدر  انتخاب عمر عبدالرحمن و عمر خریبین منطقی باشد، نمی توان از کنار نام مهاجم چینی تیم جیانگسو گذشت. وولی که در مسابقات این فصل لیگ قهرمانان آسیا کمتر از دو بازیکن دیگر گلزنی کرده و حتی دو گل هم کمتر از طارمی به ثمر رسانده، در حالی در این فهرست قرار می گیرد که در ترکیب تیم ملی چین عملکرد چندان قابل توجهی نداشت. این بازیکن که بیشتر در سوپر لیگ چین درخشش داشته تا مسابقات قاره ای به مهدی طارمی، ستاره بی چون و چرای قاره آسیا در 2017 ارجیحت داده شد!

   

   

  ظلم های ناتمام  AFC به پرسپولیس

  در مقایسه می توان گفت این بازیکنان با عملکردی مشابه با طارمی و حتی ضعیفتر از او کاندیدا شده اند تا کنفدراسیون فوتبال آسیا با انتخاب های سلیقه ای خود ظلم هایی را که به نماینده فوتبال ایران با گرفتن حق میزبانی مقابل نمایندگان عربستان و انتخاب داوران عرب داشت کامل کرده باشد. شاید اگر کنفدراسیون فوتبال آسیا عدالت را رعایت کرده بود پرسپولیس قربانی اشتباهات داوری نمی شد و اکنون به جای الهلال در فینال لیگ قهرمانان آسیا حاضر بود. اما به لطف لابی عربستانی ها  هم پرسپولیس حذف شد و هم حق ستاره این تیم خورده شد.

   

  محتوای مورد با موفقیت منتشر شد . مورد حالا در محتوا شما قابل مشاهده است.
 • نوشته در حال بررسی است

  برگزاری دیدار استقلال - گسترش فولاد بدون تماشاگر

  ارسال شده در مجموعه اخبار لیگ برتر و حذفی در تاریخ چهارشنبه 01 آذر 1396

  اسامی محرومان سیزدهمین هفته رقابت‌های لیگ برتر به شرح زیر است:

  پیکان تهران: امیرحسین کریمی و امیرحسین صادقی (انضباطی)
  پدیده خراسان: اکبر ایمانی، محمدرضا خانزاده و اکبر صادقی
  تراکتورسازی تبریز: مهدی کیانی (انضباطی) و محمد نادری
  سپاهان اصفهان: سیاوش یزدانی مقدم
  صنعت نفت آبادان: مگنو باتیستا داسیلوا
  ذوب‌آهن اصفهان: محمدرضا حسینی

  برابر رأی کمیته انضباطی، دیدار بین تیم‌های استقلال تهران و گسترش فولاد تبریز بدون حضور تماشاگر برگزار می‌شود

  محتوای مورد با موفقیت منتشر شد . مورد حالا در محتوا شما قابل مشاهده است.
 • نوشته در حال بررسی است

  احتمالا دارد در جلسه امروز حکم سرپرستی گرشاسبی صادر شود/در جریان انتخاب مهدوی کیا نیستم

  ارسال شده در مجموعه مصاحبه ها در تاریخ چهارشنبه 01 آذر 1396

  محمدرضا حاجی بیگی درباره احتمال حضور مهدی مهدوی کیا و وحید هاشمیان در هیات مدیره باشگاه پرسپولیس گفت: آقای طاهری هنوز عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس است. اما اگر قرار بر رفتنش شود وزیر ورزش و جوانان جانشین ایشان را انتخاب خواهد کرد.

  عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس در ادامه افزود: تا جایی که من در جریان هستم آقای سلطانی فر فعلا با هیچ گزینه ای برای حضور در هیات مدیره، مذاکره نداشته اند. اگر آقایان مهدوی کیا و هاشمیان هم به عنوان گزینه ها در رسانه ها مطرح شده اند بنده در جریان این موضوع نیستم و صحبت ویژه ای برای حضور افراد جدید در هیات مدیره باشگاه پرسپولیس به گوشمان نرسیده است.

  حاجی بیگی درباره جلسه فوق العاده امروز هیات مدیره باشگاه پرسپولیس تصریح کرد: برای اینکه وضعیت مدیریتی باشگاه را مشخص کنیم از تمام اعضا خواسته شده است امروز نشستی را در باشگاه پرسپولیس برگزار کنیم. از آقای طاهری هم دعوت شده است تا در این جلسه حضور داشته باشد. امیدوار بودیم در پست مدیرعاملی باشگاه بمانند. اما این اتفاق رخ نداد.

  وی درباره احتمال انتخاب گرشاسبی به عنوان سرپرست موقت باشگاه نیز گفت: امور جاری باشگاه را بطور کامل در جریان هستند و فکر می کنم بهترین گزینه برای این امر باشند. گزینه ای غیر از آقای گرشاسبی را مدنظر نداریم. احتمال دارد همین امروز هم حکم سرپرستی اش را در جلسه فوق العاده هیات مدیره، صادر کنیم.

  عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس درباره واکنش بیرانوند به اعتراضات هواداران این تیم در جریان بازی با پدیده مشهد اظهار داشت: او دروازه بان تیم ملی است و انتظارات زیادی از بیرانوند داریم. البته از طریق فضای مجای بابت رفتار ناشایست خود ابراز پشیمانی کرد و عذرخواهی داشت. همه اعضای باشگاه باید بدانند هر چه داریم از هواداران است. بدون آنها هیچ معنایی در فوتبال پیدا نمی کنیم. با این حال باز هم با آقای بیرانوند جلسه می گذاریم تا به او یادآور شویم ارزش پیراهن پرسپولیس به مراتب بالاتر از اینهاست. در جلسه کمیته انضباطی باشگاه هم درباره میزان جریمه اش تصمیم گیری خواهد شد.

  محتوای مورد با موفقیت منتشر شد . مورد حالا در محتوا شما قابل مشاهده است.
 • نوشته در حال بررسی است

  وزیر ورزش با استعفای مدیرعامل پرسپولیس موافقت کرد

  ارسال شده در مجموعه اخبار مدیران در تاریخ چهارشنبه 01 آذر 1396

  علی اکبر طاهری مدیرعامل باشگاه پرسپولیس دو هفته قبل و به بهانه سفر زیارتی از سمت خود استعفا داد و از همکارانش در پرسپولیس خداحافظی کرد.

  در این مدت اخبار و شایعات متعددی مبنی بر ادامه کار یا جدایی طاهری از سمتش به گوش می‌رسد و در نهایت وزیر ورزش و جوانان روز گذشته و با نوشتن زیر نامه استعفای طاهری با امضا و قید کلمه «موافقت شد» رسما با رفتن او از این سمت موافقت کرد.

  قرار است حمیدرضا گرشاسبی یکی از اعضای هیات مدیره باشگاه پرسپولیس به عنوان سرپرست موقت در این باشگاه مشغول به کار شود.

  طاهری به بهانه عدم اشتغال به کار بازنشستگان از سمت خود کناره گیری کرد

  محتوای مورد با موفقیت منتشر شد . مورد حالا در محتوا شما قابل مشاهده است.
 • نوشته در حال بررسی است

  برای تغییر فوتبال انگلیسی به ایران آمدم/باسوادترین مربی دنیا هستم

  ارسال شده در مجموعه مصاحبه ها در تاریخ چهارشنبه 01 آذر 1396

  برانکو ایوانکوویچ حالا مرد ماندگار سرخ هاست و توانسته یک قهرمانی برای این تیم بیاورد و تیمش در لیگ هفدهم هم مدعی قهرمانی است. با این حال به نظر می رسد این تیم در این دوره کمی نسبت به فصل قبل افت کرده است.

  البته شاید حضور در جمع چهار تیم برتر آسیا و برگزاری بازیهای پرتعداد توان این تیم را گرفت و مصدومیت و محرومیت چند بازیکن هم تا حدودی دست او را بست. با این حال مرد کروات کمتر لب به گلایه و شکایت باز کرد و تنها رو به جلو حرکت کرد و حالا تیمش نزدیک به صدرنشینی است.

  او که در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ در کادر فنی تیم ملی ایران بود و نتوانست با این تیم به جام جهانی راه پیدا کند، چند سال بعد به عنوان سرمربی روی نیمکت این تیم نشست و به جام جهانی ۲۰۰۶ صعود کرد و در آلمان هم روی نیمکت ایران نشست.

  گفتگوی مرد محبوب سرخ ها را می خوانید:

  حدود ۱۵ سال از اولین حضور شما در فوتبال ایران به عنوان مربی تیم ملی می‌گذرد. در طول این مدت عملکرد خودتان را چگونه ارزیابی می کنید.

  اینکه بخواهم در مورد عملکرد خودم توضیح بدهم کاری نیست که بخواهم در مورد آن صحبت کنم شاید اگر بخواهم خودم را معرفی کنم باید بگویم در حال حاضر تنها مربی هستم که بالاترین مدرک مربیگری را در فوتبال دنیا دارد البته مربیان دیگری هم هستند که مدرکم را داشته باشند اما بین آنها تنها من مشغول به کار هستم. با سواد ترین مربی شاغل در دنیا هستم.

   هدفم این بود که روند فوتبال مدرن را در ایران دنبال کنم و باعث توسعه این صنعت شوم. در فوتبال ایران سنت قدیمی که انگلیسی بود حاکم بود. این موضوع طبیعی بود چرا که انگلیسی‌ها توپ فوتبال را وارد ایران کرده بودند من می خواهم روند مدرن فوتبال دنیا را جایگزین چنین سیستمی کنم.

  * فکر می‌کنید به این هدف هم نزدیک شده اید؟
  - نتایج عملکردم در تیم ملی و پرسپولیس نشان می‌دهد که تغییرات را ایجاد کردم. پس باید بگویم راضی هستم البته هنوز آنچه که در ذهنم بود ایجاد نشده است اما هر روز تلاش می‌کنند تا به این هدف برسند. همیشه سعی می کنم بهتر از دیروزم باشم. حتی اگر در اوج باشم باز هم برای بهبود آن تلاش می‌کنم.

  * سبک بازی پرسپولیس را همه با سیستم برانکویی معرفی می کنند. خودتان چنین نظری دارید؟
  - هدفم ارائه کیفیت بالا در فوتبال است. این تنها موضوعی است که دنبال می کنم.

  * مربی خاصی را به عنوان الگو در ذهن خودتان قرار داده اید.
  - تقریباً کار همه مربیان دنیا را دنبال می‌کنم. همیشه سراغ تیم های موفق می روم؛ اما اینکه بگویم از گواردیولا و مورینیو الگو برداری می کنم درست نیست. این حرف درست نیست که در طولانی مدت فقط از یک سبک و فلسفه استفاده کنم. فوتبال روز دنیا یعنی بهتر شدن در جهت موفقیت تیمی. فرمولی هم ندارد که شما هر سال آن را تکرار کنید.

  * اما شما نشان دادید که در تاکتیک هایی که در نظر می گیرد اصول بسیار پررنگی دارید و حتی حاضر نیستید به هر قیمتی به دروازه حریف برسید.
  - من در فوتبال روز دنیا دنبال فلسفه خودم هستم. البته مربیانی هستند که افکاری شبیه به من دارند. مثلاً گواردیولا از سیستم کاملاً هجومی استفاده می‌کند و نتایج خوبی را هم کسب می کند؛ مورینیو هم به عنوان مربی ای که تیم‌هایش محکم بازی می‌کند همراه من است.

  * برخی کارشناسان هم می‌گویند برانکو از ضعف فنی فوتبال ایران استفاده می کند و به موفقیت در رده باشگاهی می رسد.
  - دوست دارم دوباره حرفم را تکرار کنم. من برای تغییر فوتبال ایرانی که انگلیسی بوده است آمده ام. دلیلی ندارد حالا به این موضوع فکر کنم که سیستم تیم های ایرانی چه ضعف‌هایی دارد.

  * نحوه برخورد هواداران فوتبال با مربیگری شما در تیم ملی نسبت به پرسپولیس کاملا متفاوت است. زمانی که سرمربی تیم ملی ایران بودید برای رفتن شما پس از جام‌جهانی ۲۰۰۶ آلمان لحظه‌شماری می‌کردند اما حالا خیلی ها نگران رفتن شما از پرسپولیس هستند فکر می کنید چه اتفاقی در برانکو یا هواداران فوتبال ایران افتاده است که چنین برداشتی می‌شود؟
  - راستش را بخواهید خوشحالم این را می‌شنوم که هواداران پرسپولیس و فوتبال ایران دوست دارند که من اینجا بمانم. من فکر می کنم طرفداران فوتبال ایران به کار صادقانه و سالم ارزش قائلند. باید قدر این هواداران را بدانم پس وظیفه دارم تجربه خودم را ارائه دهم من با سنت و فرهنگ مردم ایران زندگی کردم. من فکر می کنم آنها خیلی خوب متوجه شدند که برانکو برای تخلیه تجربیاتش در ایران و مدرن کردن فوتبال تلاش کرده است. من با سنت و فرهنگ مردم ایران آمیخته با عشق و احساس است زندگی کردم این بهترین حس است که به یک مربی خارجی داده می شود تا بتوانند نهایت تلاش خود را برای موفقیت تیم ها به خرج دهد.

  * اما در زمان تیم ملی چنین چیزی حس نمی شد.
  - در زمان تیم ملی هم من احساس می کنم مردم نسبت به شرایط تیم حس خیلی خوبی داشتند و اگر برخی فشارها و اتفاقات نبود همراهی به مراتب بیشتری داشتند. نمی‌خواهم وارد گذاشته شود اما خیلی خوب می‌دانم الان در پرسپولیس می بینند که هرچه ذره ای کوتاهی رخ نمی دهد.

  * هنوز مشخص نشده است که تصمیم خود را برای ماندن در پرسپولیس گرفته اید یا نه؟
  - هنوز چیزی مشخص نیست من نمی‌توانم در مورد این موضوع به طور قاطعانه صحبت کنم.

  * این موضوع ربطی به ماندن یا رفتن آقای طاهری ندارد؟
  - با آقای طاهری توانستیم به نتایج خوبی برسیم بدون شک مدیریت بازیکن و مربی سه ضلعی هستند که یک تیم را به موفقیت برساند من همیشه گفتم که پرسپولیس بزرگترین اسم در همین باشگاه است ماندن یا نماندن برانکو چیز مهمی نیست که بخواهیم بگوییم بزرگ تر از نام پرسپولیس است. مشخص است دوست دارم در تیمی که با آن خاطره دارم و به موفقیت های زیادی رسیده ام بازهم باشم.

  * اگر تصمیم به رفتن بگیرید چه چیزی را با خودتان از ایران به یادگار می برید.
  - عشق را. من در ایران سرد و گرم های روزگار را چشیدم. با مردم این سرزمین زندگی کردم. اگر قرار باشد در چمدانم چیزی بگذارم و برای خانواده‌ام ببرم عشقی است که از مردم ایران گرفتم. خوبی های بی حد و حصری که آنها برای من و موفقیت فوتبال ایران انجام داده اند. فرهنگ غنی ایران و روش زندگی مردمان این سرزمین شما را به عمق انسانیت می برد. من در ایران بهترین خاطره ها را دارم.

  * دوست دارید مردم ایران چه چیزی را از شما به یادگار نگه دارند.
  - من جوانی ام را در ایران گذاشتم بهترین سالهای عمرم را در تهران بودم. من حداکثر عشقم را در ورزش ایران ارائه دادم. آنها می‌دانند که چقدر دوست شان دارم و من هم خیلی خوب می‌دانم که این ارتباط کاملاً دو طرفه شده است. مردمی که من را خیلی راحت پذیرفتند تا  در صنعت فوتبال فعالیت کنم.

   

  * البته همیشه انتقاداتی هم از برخی رفتارهای برانکو بوده است.
  - این انتقادات طبیعی است و باید اتفاقا آنها را گوش داد.

  * همین نقدها می گویند که برانکو در مواقع بحرانی مماشات می کند و به همین خاطر تیم هایش در روزهای حساس با افت روبرو می‌شوند.

  - ذات مربیگری حضور در بحران هاست. طبیعی است که باید در چنین فضایی کار کرد. این واقعیت را پذیرفتم چون چاره ای جز این ندارم پس باید کار کنم و کار کنم و کارم را در همین بحران‌ها ادامه دهم. هر روز در تیم با انواع و اقسام بحران های مالی و اقتصادی روبرو می شوم. وقتی بازیکن هر روز سراغم می آید و کتم را می‌کشد که پولم چه شد باید بلد باشم با او چگونه رفتار کنم. طبیعی است چنین موضوعاتی می‌تواند مشکل ساز شود. البته مشکلات فوتبال تنها مختص به مساله مالی نیست هر روز و هر روز من باید بابت غلطک خوردن یا نخوردن زمین شوند افکار شخصی بازیکنان و حتی برخی مسائل مدیریتی هم با چالش ها دست و پنجه نرم کنم. هیچ باشگاهی نیست که بحران نداشته باشد.

  * مشکلات مالی این فصل پرسپولیس به نظر زیاد است.
  - من مخالف این هستم که بگویند تیمی که پولدار است و بهترین زمین و امکانات را دارد بحران ندارد اگر اینطور بود آث میلان می توانست در فصل جدید بهترین نتیجه را بگیرد اما آنها در حال حاضر در رده هفتم هستند. در مورد فوتبال ایران هم همین مساله صدق می‌کند. مثلاً سپاهان و فولاد هرگز مشکل مالی ندارند اما می بینید که با بحران های ناخواسته دیگری هم روبرو می شوند البته من اسم مشکلات را بحران نمی گذارم. بلکه به آنها مسئله می گویم که هنوز جوابشان را پیدا نکرده ایم. پرسپولیس هم مشکلات مالی دارد و نمی توانم آنها را کتمان کنم. این مشکلی است که قطعاً روی کار هر تیمی تاثیر می گذارد. ولی باز هم به آن ها بحران نمی گویند و آن ها را مشکلات می نامم که باید طی کنیم.

  * شما به محرومیت مهدی طارمی از سوی فیفا هم بحران نمی گویید؟
  - طبیعی است محرومیت بهترین بازیکن دو سال اخیر  پرسپولیس تاثیرات بدی روی روند تیم می گذارد. اما همیشه هم تمام باشگاه های دنیا با اشتباهات ناخواسته روبرو می شوند. همین مثال طارمی را می‌توان خیلی ریز و دقیق مورد بررسی قرار داد باشگاه از کجا باید می‌دانست ۲ قرارداد نوشته یا تنها یک قرار دارد؟ به همین خاطر، طارمی الان محروم شده است و باشگاه هم از دو پنجره نقل و انتقالات محروم شد. می خواهم بگویم بزرگترین باشگاههای دنیا نظیر اتلتیکو مادرید و رئال و بارسا هم با این مشکلات مواجه می شوند. من می خواهم بیان کنم که اینها عمدی نیست.

  * و این محرومیت از نقل و انتقالات دلیلی برای مکث برانکو در بحث تمدید قراردادش است؟
  - نمی خواهم در این برهه از زمان، خیلی به موضوع تمدید قرارداد ورود کنم. زمانی که اتفاق افتاد درباره آن به طور کامل صحبت می کنم. اما فقط می خواهم بگویم یک مربی باید راه های رسیدن به موفقیت تیم را بسنجد. نمی تواند با یک لیوان کوچک وارد رودخانه ای شده و به خودش بگوید که من با همین لیوان کوچک، آب رود را کم می کنم تا به درخت ها و مزرعه ها آب بدهم. در حقیقت می خواهم بگویم باید شرایط را بررسی کرد و سپس بهترین راه را انتخاب کرد. من بارها گفته ام و باز هم می گویم که برخی مشکلات غیر فنی، قابل پیش بینی نیست و به همین خاطر صنعت فوتبال را جذاب کرده است.

  * شایعاتی نیز مطرح شده بود که شما منتظرید تا روی نیمکت تیم ملی کرواسی در جام جهانی بنشینید و به همین خاطر نه گفته اید؟
  - من چند بار برای سرمربیگری تیم ملی کرواسی نامزد شده بودم. حدود ۱۷ سال است که کاندیدای حضور روی نیمکت تیم ملی کرواسی هستم. اما بعضی از مسائل آنظور که باید در کنار هم قرار نگرفت و من نتوانستم در تیم ملی کرواسی باشم. اما یادتان باشد که من ۷ سال مربی تیم ملی بودم. من مدال جام جهانی ۱۹۹۸ را دارم. تمام این رویاها را گذرانده ام. پس خیلی منتظر نبودم که سرمربی کرواسی شوم.

  * یعنی به عنوان یک کروات، دوست نداشتید سرمربی تیم ملی کشورتان شوید؟
  - البته که حس خوبی می تواند باشد. اما اینگونه نبوده است که خیلی بخواهم خودم را به آب و آتش بزنم. تیم ملی کرواسی همیشه بهترین مربیان را داشته است و به عنوان یک کروات، همیشه آرزو می کنم که تیم ملی کشورم در جام جهانی بهترین نتایج را بگیرد.

  * فکر می کنید با دالیچ این اتفاق در جام جهانی روسیه رخ دهد؟
  - او یکی از بهترین رفقایم است که بازیکن خودم بوده است. من خودم به او گفتم مربی شو. حالا برایش بهترین آرزوها را دارم.

  * برنامه ریزی تیم ملی فوتبال ایران را برای موفقیت در جام جهانی چطور ارزیابی می کنید؟
  - تیم ملی برای هر کشوری بسار مهم است. ایتالیا را ببینید که وقتی به جام جهانی نرسیده با چه بحران ملی و اجتماعی روبرو شده است. مردمان ایتالیا بی نهایت ناراحت هستند. پس طبیعی است تیم ملی در اولویت باید باشد تا بهترین نتایج را در این رقابت ها بگیرد. خودم طعم این روزها که هدایت تیم های ملی را بر عهده داشته ام چشیدم و می دانم که کار بسیار بزرگی است و باید بسیاری از انتقادات را برآورده کرد. خودم به طور کامل یادم می آید که چقدر در آن برهه با سختی ها کار می کردم.  حالا نمی خواهم با گفتن خاطرات گذشته، مسیر مصاحبه را عوض کنم و به آن ها هم اشاره نمیکنم. اما بهتر است این را بگویم که هر فردی که در راس کادر فنی قرار می گیرد ایده های خاص خودش را دارد و تمام ارکان فوتبالی باید تلاش کنند تا آنها برآورده شود.

  * شما فصل گذشته انتقادات زیادی به برنامه ریزی های کی روش داشتید اما امسال خیلی آرام تر برخورد می کنید و مشکلاتتان را در این زمینه بروز نمی دهید.
  - من نمی خواهم در کار آماده سازی تیم ملی دخالت کنم. در حال حاضر هیچ چیزی مهم تر از موفقیت تیم ملی در جام جهانی نیست. باید با برنامه ای که وجود دارد کار کنیم و صحبت درباره اینکه من سکوت می کنم یا نه درست نیست. این برنامه موجود است و باید با همین روش، تیمم را آماده کنم و بازی های فشرده ای را هم انجام دهم. پس صحبت درباره اتفاقات دیگر زیاد جالب نخواهد بود.

  * اگر کی روش در همین نشست حضور داشت به ایشان چه چیزی از تجریبات خود می گفت؟
  - من به سوالاتی که فضاسازی و تصویرسازی شده باشد پاسخ نمی دهم. اینکه اگر کی روش اینجا بود من به او چه می گفتم، واژه های بعیدی است که من با آنها زندگی نمی کنم. من با واقعیت ها جلو می روم.

  * فکر می کنید با کیروش در جام جهانی موفق خواهیم شد؟
  - تیم ملی ایران چشم اندازه فوق العاده ای دارد. به جام جهانی رفته است و نشان داد کیفیت دارد. من این تیم را با استرالیا یا کره مقایسه می کنم که در مسیر افول قرار گرفته اند اما ایران در یک قرعه خیلی سخت می افتد و نتایح خیلی خوبی می گیرد اما رقبایش نظیر ژاپن و عربستان، نتایج چندان خوبی نمی گیرند. ایران تنها تیم ملی آسیایی است که روند صعودی داشته است. قطعا می تواند نتایج خیلی خوبی بگیرد. البته کسب نتایج درخشان به عواملی نظیر قرعه کشی جام جهانی هم بستگی دارد. با تمام فضای قلبم برای موفقیت تیم ملی ایران دعا می کنم.

  * کارشناسان فوتبال می گویند حضور مربیان صاحب سبک خارجی سبب شده است تا فوتبال ایران در رده باشگاهی و ملی، عملکرد خوبی داشته باشد.
  - تبادل دانش در صنعت فوتبال بسیار مهم است. ما از اروپا آمده ایم و فرصت داشتیم که با مربیان مختلف روبرو شویم. امکان تحصیل فوتبال را بصورت آکادمیک داشته ایم که متاسفانه مربیان آسیایی نداشته اند. مثلا باید بگویم که رشته فوتبال بیش از ۶۰ سال است که در مقطع فوق دیپلم تدریس می شود. از همان زمان هم فوتبال حرفه ای وارد کرواسی شده بود. یعنی زمانی که در ایران، فوتبال خاصی وچود نداشت ما کارهای آکادمیک را آغاز کرده بودیم. پس طبیعی است این آموزش، نیاز به زمان دارد.

  * شما فکر می کنید مربیان ایرانی و آسیایی با فقر علمی روبرو هستند؟
  - نسل جدید مربیان ایرانی نظیر دایی، گل محمدی، فرکی و منصوریان بهتر از گذشته هستند. طبیعی است به ایران می آییم تا آموزش هایی را بدهیم. مربیان فعلی ایرانی نیز روز به روز بهتر می شوند. مربیان جوان ایرانی کاملا آموزش دیده حرکت می کنند و بهتر می شوند. دنیای امروز فوتبال،  تنها و تنها دنیای انتقال تجربیات  وعلم  فوتبال است. من می خواهم مثالی را از مربیان و باشگاه های کرواسی بزنم.

  فصل گذشته سه تیم بالای جدولی کرواسی به نام های دینامو زاگرب، هایدوک و ریه کا از مربیان خارجی بهره بردند و قدرت خودشان را به رخ فوتبال کرواسی کشاندند. از طرفی شما می بینید که مربیان کروات دیگری در جهان توانسته اند نتایج بسیار درخشانی کسب کنند. مندر ایران تیمم را قهرمان کردم. دالیچ و مامیچ در امارات توانست بهرتین نتایج را بگیرد. تودور با گالاتاسرای قهرمان ترکیه است. در بلژیک هم لکو توانست تیمش را قهرمان کند. در لهستان هم همینطور. در بوندسلیگا هم نماینده داریم.

  در واقع مربیان کرواسی در جهان گل کاشتند اما در لیگ خودشان مربیان کشورهای دیگر توانستند نتیجه بگیرند. اینها تناه یک معنی می دهد که فوتبال روز دنیا می خواهد که تبادل دانش باید داشت.

  * خیلی از مربیان روز دنیا معمولا در شرایطی که مغزشان دیگر جواب نمی هد تا موفقیت تیمشان را در طول زمان بازی رقم بزنند کارها را به یک بازیکن قدرت رهبری بالایی دارد می اندازند. شما هم در پرسپولیس چنین تجربه ای داشته اید؟
  - یکی از مهم ترین مساله ها در شکل دهی تیم، همین انتخاب رهبر است. باید فردی را بین  بازیکنان تیمتان پیدا کنید تا بتواند ایده های مربی را تمام و کمال در زمین بازی پیاده کند. ماسکرانو در بارسا و آرژانتین  همین کار را می کند. شاد خیلی ها به مسی که نامدارتر است توجه کنند اما بازیکنی نظیر او و بوسکتس هستند و می توانند  تیم را رهبری کنند. در رئال هم ماکله له در زمانی که زیدان در همان تیم بود توانست رهبری بسیار خوبی روی تیم داشته باشد. افت رئال در آن برهه زمانی با رفتن این بازیکن رخ داد. من هم چنین بازیکنانی را داشته ام. در تیم ملی بازیکنانی نظیر علی دایی و علی کریمی و یحیی گل محمدی این کار را می کردند. آنها رهبران خیلی قوی بودند. در پرسپولیس هم چنین بازیکنانی را دارم که حالا نمی خواهم اسمی از فرد خاصی ببرم.

  * درباره بحث های اخیر پیش آمده توسط علی کریمی درباره فساد فوتبالی در ایران چه نظری دارید؟
  - فوتبال در بین سه تجارت بزرگ دنیا قرار دارد. رقم بسیار بزرگی در حال گردش در همین فوتبال است. بلاتر را چطور برداشتند؟ یا نفر اول یوفا را به چه دلیل برکنار کردند؟ تنها و تنها به خاطر فساد مالی بوده است. این مشکل همه جا هست. اینکه در فوتبال ایران هست یا نیست را ورود نمی کنم. مهم تلاشی است که برای کاهش این فساد می شود. در آلمان چندین سال پیش یکی از بزرگترین مافیای شرط بندی را که قضات، مربیان و بازیکنان حضور داشتند دستگیر کردند. پس باید پذیرفت که باید در راستای کاهش این فسادهای مدیریتی و مالی در ارکان فوتبال ملی و بین المللی باید تلاش کرد.

  * از شما ممنویم که وقتتان را در ما قرار دادید. صحبت خاصی باقی نمانده است؟
  - می خواستم بار دیگر بابت زلزله کرمانشاه به مردم این استان تسلیت عرض کنم. بدانند که به عنوان یک همنوع و کسی که مربی پرسپولیس است دستشان را به گرمی می‌فشارم و خودم را در کنار آنها می بینم.

  محتوای مورد با موفقیت منتشر شد . مورد حالا در محتوا شما قابل مشاهده است.
 • نوشته در حال بررسی است

  از غیبت طارمی در پرسپولیس خوشحالم/ این بازی برای پرسپولیس یک فینال است

  ارسال شده در مجموعه مصاحبه بازیکنان در تاریخ چهارشنبه 01 آذر 1396

  روز شنبه تیم فوتبال پارس جنوبی صدرنشین لیگ برتر در یک بازی حساس به مصاف تیم پرسپولیس می‌رود، این اولین حضور شاگردان برانکو در شهر جم بوشهر است. مایکل اومانیا مدافع تیم پارس جنوبی سابقه حضور در پرسپولیس را دارد و با او در مورد این بازی گفت‌وگویی به شرح زیر انجام دادیم.

  بازی روز شنبه با پرسپولیس را چطور ارزیابی می‌کنی؟

  قطعا بازی خیلی خوبی خواهد شد، خوشحالم که یکبار دیگر هواداران و تیم پرسپولیس را می‌بینم، اما من بازیکن تیم پارس جنوبی هستم و طبق وظایف حرفه‌ای‌ام به این تیم تعلق دارم و برای موفقیتش تلاش می‌ کنم.

   

  خیلی‌ها این بازی را فینال نیم فصل لیگ می‌دانند، نظرت در این مورد چیست؟

  مهدی تارتار سرمربی تیم از ابتدای فصل هم گفته بود که هدف پارس جنوبی بقا در لیگ برتر است اما اکنون که در صدر جدول قرار داریم و وارد چالش قهرمانی شدیم، خوشحالیم، این بازی برای پرسپولیس یک فینال است نه برای پارس جنوبی، ما بدون استرس مقابل پارس بازی خواهیم کرد.

   

  چرا این بازی فقط برای پرسپولیس یک فینال است؟

  پرسپولیس قهرمان فصل گذشته است، در لیگ قهرمانان آسیا هم خوب نتیجه گرفته اما تیم ما تازه به لیگ برتر آمده، بنابراین ما استرسی برابر بازی با پرسپولیس نداریم.

   

  فکر می‌کنی بتوانی مقابل خط حمله با قدرت پرسپولیس دوام بیاورید؟

  ابتدا این را بگویم که از غیبت طارمی در این بازی خوشحالم، هر چند علیپور و منشا هم نشان دادند که مهاجمان خوبی هستند، اما ما می‌توانیم خط حمله این تیم را مهار کنیم.

   

  تو در جام شهدا کمتر بازی کردی، دلیل خاصی داشت؟ 

  در جام شهدا من یک بازی برای پارس جنوبی انجام دادم در بازی با فولاد هم ۹۰ دقیقه در ترکیب تیم بودم، مطمئن هستم که با تدابیر مهدی تارتار سرمربی تیم و همچنین حمایت هواداران پارس جنوبی در بازی با پرسپولیس به دنبال موفقیت خواهیم بود.

  محتوای مورد با موفقیت منتشر شد . مورد حالا در محتوا شما قابل مشاهده است.
 • نوشته در حال بررسی است

  نیروی انتظامی باشگاه سیاه جامگان را پلمپ کرد!/ برگزاری بازی سیاه جامگان - استقلال در هاله ابهام!

  ارسال شده در مجموعه اخبار سایر تیم های لیگ در تاریخ دوشنبه 29 آبان 1396

  مدیرعامل باشگاه سیاه جامگان با تائید این خبر گفت:« من هم تازه متوجه شدم به همین دلیل در تلاشیم متوجه شویم ماجرا از چه قرار است تا بتوانیم موضوع را برطرف کنیم.»

  علی عباسی گفت:« بهتر است دوستان قدری مهربان تر با ما رفتار کنند. این که چند ساعت تا برگزاری بازی حساس مقابل استقلال چنین اتفاقاتی رقم می خورد نشان دهنده این است که عده ای دوست ندارند سیاه جامگان بدون دردسر به فعالیت خود ادامه دهد.»

  اما نکته عجیب اینجاست که کارت های بازیکنان و کادر فنی سیاه جامگان در ساختمان باشگاه است و حالا که نیروی انتظامی ساختمان را پلمپ کرده مدیران باشگاه دسترسی به کارت ها ندارند و به گفته سعید فتاحی چنانچه کارت بازی بازیکنان و کادر فنی وجود نداشته باشد امکان برگزاری بازی وجود ندارد.

  امیر زارعی، معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان در واکنش به این اتفاق می‌گوید:« مسوولان باشگاه اقدامات لازم را برای اخذ مجوز آغاز کردند اما یک نکته را فراموش نکنید که اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی فعالیت ها و تصمیمات خود را با ما هماهنگ نمی‌کند بلکه خودشان راسا وارد عمل می شوند.»

  وی در ادامه گفت:« من ماجرای پلمپ باشگاه را از شما متوجه شدم،چون ما در این موضوع هیچگونه نقشی نداشتیم.»

  محتوای مورد با موفقیت منتشر شد . مورد حالا در محتوا شما قابل مشاهده است.
 • نوشته در حال بررسی است

  اسپانسر سابق پرسپولیس فقط با دستور وزیر ورزش برمی‌گردد

  ارسال شده در مجموعه اخبار مدیران در تاریخ دوشنبه 29 آبان 1396

  سامانه پیشین هواداری تیم فوتبال پرسپولیس، بدهی خود به این باشگاه را پرداخت کرد تا زمزمه های بازگشت احتمالی اسپانسر فصل گذشته این تیم نیز بیش از پیش به گوش برسد.

  موضوعی که با استعفای علی اکبر طاهری از سمت مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس نیز بی ارتباط نبود. طاهری قصد داشت با اسپانسر فعلی ادامه همکاری بدهد اما برخی مدیران وزارت ورزش و جوانان با توجه به کمک قابل توجهی که حامی مالی فصل گذشته حاضر است انجام بدهد، خواستار بازگشت آنها هستند.

  با این حال شنیده می شود اعضای هیات مدیره باشگاه پرسپولیس قرار است این موضوع را در نشست با مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان مشخص کنند. آنچه تاکنون قطعی به نظر می رسد ادامه همکاری با حامی مالی فعلی باشگاه است که تا نیم فصل رقابت های لیگ برتر روی پیراهن پرسپولیس تبلیغ می شود. 

  محتوای مورد با موفقیت منتشر شد . مورد حالا در محتوا شما قابل مشاهده است.
 • نوشته در حال بررسی است

  باشگاه پرسپولیس فقط تا فردا بابت پرداخت بدهی بازیکن اسبق خود فرصت دارد

  ارسال شده در مجموعه مصاحبه ها در تاریخ دوشنبه 29 آبان 1396

  مهدی جعفرپور بازیکن سابق پرسپولیس از این باشگاه به  کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا شکایت کرد. باشگاه پرسپولیس بیش از ۲ سال است که طبق حکم کمیته انضباطی مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان به مهدی جعفرپور بدهکار است.

  آرش شکرریز وکیل مهدی جعفرپور اظهار داشت: متأسفانه علیرغم مراجعات مکرر به باشگاه پرسپولیس، این باشگاه از پرداخت این مبلغ خودداری کرده است. 

  وی در ادامه‌ افزود: مدیران باشگاه پرسپولیس به موکل من گفتند اگر پولت را می‌خواهی میتوانی نصفش را بگیری، باید بگویم این توافق نیست، اجبار است. آقای وزیر خواهش می‌کنم لطفاً بیشتر حواستان به دوباشگاه پرسپولیس و استقلال باشد. من حکم را به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال آسیا و مرجع صدور پروانه حرفه‌ای گزارش دادم و حتی گزارش کامل و جامعی مبنی بر عدم پرداخت بدهی سایر بازیکنان که موکلین من هستند و نحوه ارائه اسناد پروانه حرفه‌ای را به ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا ارائه دادم. بدیهی است عواقب قانونی هرگونه مغایرت با اسناد ارائه شده به کنفدراسیون آسیا مطمئناً بر عهده باشگاه بدهکار است.

  به گزارش فارس،  باشگاه پرسپولیس موظف است تا فردا ۳۰ آبان‌ماه بدهی خود را با مهدی جعفرپور تسویه کند. طبق ضمانتی که باشگاه پرسپولیس به کمیته انضباطی AFC سپرده است فقط تا فردا فرصت تسویه کردن با بازیکن بدهکار را دارد.

  مهدی جعفرپور طبق قراداد یکساله با باشگاه پرسپولیس مبلغ ۲۰۰ میلیون  قرارداد بسته است، که ۱۲۰ میلیون تومان طلبکار است

  محتوای مورد با موفقیت منتشر شد . مورد حالا در محتوا شما قابل مشاهده است.
 • نوشته در حال بررسی است

  تا یکی‌، 2 روز آینده تکلیف طاهری مشخص می‌شود

  ارسال شده در مجموعه مصاحبه ها در تاریخ دوشنبه 29 آبان 1396

  محمدرضا حاجی‌بیگی در خصوص آخرین وضعیت علی‌اکبر طاهری، بحث حضور محمدحسین نژادفلاح در باشگاه پرسپولیس، شرایط مالی سرخ‌پوشان و ... صحبت‌های زیر را انجام داد:

  *ابتدا در مورد آخرین وضعیت جانشینی طاهری صحبت کنید.

  اصلاً هیچ صحبتی در خصوص مدیرعامل آینده نشده. نه وزارت ورزش و نه هیئت مدیره تصمیمی در این مورد نگرفته‌اند.

  *خب وضعیت طاهری کی معلوم می‌شود؟

  احتمالاً ظرف یکی دو روز آینده وضعیت طاهری هم مشخص می‌شود.

  *شنیده شده که محمد حسین نژادفلاح برای کسب مدیرعاملی پرسپولیس شانس زیادی دارد.

  همان‌طور که گفتم فعلاً هیچ چیز و هیچ اسمی مطرح نشده است اول باید تکلیف طاهری مشخص شود ضمن اینکه فعلاً گرشاسبی کارها را انجام می‌دهد.

  *این احتمال وجود دارد که گرشاسبی تا پایان فصل سرپرست باشگاه پرسپولیس بماند؟

  فعلاً که گرشاسبی کارها را ادامه می‌دهد ولی باید ببینیم تکلیف مدیریت چه می‌شود.

  *روز گذشته برانکو اعلام کرد قسمتی از طلب بازیکن‌ها و کادر فنی پرداخت شده، پرداختی چقدر بوده؟

  ما نسبت به طلب هرکسی به او پرداخت کردیم. و در آینده هم پرداختی دیگری خواهیم داشت.

  *این پول از چک سامانه 3090 همراه اول تأمین شد؟

  بالاخره چک این سامانه هم نقد شد. این طلب از اول فصل مانده بود که باید پرداخت می‌شد.

  *چه زمانی قرار است بدهی همراه اول به باشگاه پرسپولیس کامل پرداخت شود؟

  تا زمانی‌که هواداران به حساب این سامانه پول می‌ریزند (هواردان به این سامانه پیامک می‌دهند) ما از این سامانه پول می‌گیریم. با وجود اینکه ما سامانه 3030 ایرانسل را فعال کرده‌ایم اما همچنان بعضی از دوستان به سامانه قبلی پول واریز می‌کنند به‌خاطر همین ما هم این پول را برداشتیم.

  *قصد ندارید سامانه قبلی را مسدود کنید؟

  نه فعلاً چنین قصدی نداریم.

  *یعنی منتظر هستید مدیرعامل انتخاب شود تا تکلیف سامانه اسپانسری قبلی معلوم شود؟

  این مسئله ربطی به انتخاب مدیرعامل ندارد. البته ممکن است با تغییرات احتمالی برخی تغییرات در قسمت اسپانسر به‌وجود بیاید اما فعلا ما هر دو سامانه را داریم.

  محتوای مورد با موفقیت منتشر شد . مورد حالا در محتوا شما قابل مشاهده است.

شبکه های اجتماعی

facebokeinestagramtelegramtuiter