در مقابل

1396/09/15
سپیدرود

سپیدرود

پرسپولیس تهران

چهارشنبه 15 آذر 1396

ورزشگاه سردار جنگل رشت - 15:00

دستمزد برد دربی، اخراج من بود!/ برمی گردم و پرسپولیس را قهرمان می کنم

حمید درخشان در سال 94 نتوانست عنوان مربیگری پرسپولیس را تا پایان  لیگ حفظ کند.

 

 

درخشان که در فصل گذشته جانشین علی دایی شده بود، خیلی زودتر از آن چه تصور می شد جای خود را به برانکو داد. با هم مروری داریم بر مصاحبه ای از همشهری تماشاگر با درخشان در سال 1388. حمید در آن روزها مربی پیکان بود و مطمئن بود روزی برمی گردد و پرسپولیس را قهرمان می کند.

 

دستمزد برد دربی، اخراج من بود!/ برمی گردم و پرسپولیس را قهرمان می کنم
چهارشنبه | ۱۳۹۴/۱۲/۲۶ - ۱۵:۵۸ |
کد خبر : ۵۲۶۴ |
مصاحبه ها

دغدغه ورود به عرصه مربیگری از چه زمانی درذهن حمید درخشان شکل گرفت؟

خب من از همان زمانی که بازیکن بودم حس بازیخوانی خوبی داشتم. مثلا قبل از این که بازیکن حریف پاس بدهد، من مسیر توپش را حدس می زدم و با حرکت به آن سمت پاس را قطع می کردم. می خواهم بگویم از همان زمان به تجزیه و تحلیل اتفاق های فوتبال علاقه داشتم و خیلی زود وظیفه ام که مربی از من می خواست را درک می کردم. مثلا استانکو پای تخته یک نکته کوچک را می گفت و من بقیه ماجرا را حدس می زدم یادم هست که می گفت حمید تو چطور ذهن من را می خوانی؟

این حسی که می گویید در کلاس های مربیگری هم تدریس می شود؟

نه، این کاملا ذاتی است. شما با این حس را داری یا نداری، یعنی اکتسابی نیست.

با این حال قبل از آغاز مربیگری ترجیح دادید در کلاس های آموزشی شرکت کنید.

آن کلاس ها خیلی به من کمک کرد. علم مربیگری را از آنجا یاد گرفتم و فهمیدم چیزهایی که می دانم حکم یک کاسه آب از یک دریای پهناور را دارد.

چرا حمید درخشان در عرصه مربیگری مثل امیر قلعه نویی در مسیر پیشرفت قرار نگرفت؟

منظورتان را از این مقایسه متوجه نمی شوم.

امیر قلعه نویی از دستیاری حجازی خیلی زود به سر مربیگری استقلال رسید و قهرمان شد. حمید درخشان هم موقعیت خوبی داشت. سرمربی پرسپولیس بودید. با این تیم قهرمان شدید. استقلال را 3برصفر بردید، اما در ادامه اوضاع چندان خوب پیش نرفت.

من هر وقت آقای قریب را می بینم از ایشان تشکر می کنم. قلعه نویی مدیون قریب است او بود که به امیر اعتماد کرد و او را به این جا رساند. قلعه نویی دو فصل متوالی در استقلال یک نایب قهرمانی و یک مقام سومی آورد. اما آقای قریب پای او ایستاد و یک سال دیگر به امیر فرصت داد. چنین فرصتی در پرسپولیس به من داده نشد.

منظورتان زمان مدیرعاملی امیر عابدینی است؟

دقیقا؛ او به من اعتماد نکرد. سالی که من قهرمان شدم. او به دنبال مربی خارجی بود. فکر می کرد کلاس مدیریتش با مربی خارجی بالا می رود نگاه کنید که من چه نتایجی با پرسپولیس گرفتم.

 شاید چون آن زمان در آغاز راه مربیگری بودید نتوانستند به شما اعتماد کنند.

سوال من این است که اعتماد چه طور به وجود می آید؟ من پرسپولیس را قهرمان کردم. این کافی نبود؟

جدا از حوزه فنی مشکل شخصی با آقای عابدینی که باعث برکناری تان شود، نداشتید؟

نه، متاسفانه ایشان به شدت دهان بین بود. هر کسی وارد اتاقش می شد و پشت سر درخشان صفحه می گذاشت، می توانست نظرش را تغییر بدهد. برکناری من تصمیم شخصی او نبود. بعضی دوستان نمی خواستند درخشان روی نیمکت پرسپولیس جان بگیرد.

خب قلعه نویی هم در استقلال چنین مشکلی داشت. جواد زرینچه، حسن روشن و شاهرخ بیانی علیه او موضع گرفتند، اما حرف شان به جایی نرسید.

گفتم که قریب تحت تاثیر این حرف ها قرار نگرفت و پشت امیر ایستاد او مدیرعامل دهان بینی نبود، ضمن این که امیر از جای دیگر هم حمایت می شد.

از کجا؟

آقای ایروانی که رییس هیات مدیره استقلال بود، قلعه نویی را حمایت می کرد. این یک واقعیت است که حمید درخشان همیشه فقط خودش بوده و هیچ وقت از هیچ جا حمایت نشده، نه تنها حمایت نشده که همه جا هم تخریبش کرده اند.

اما به هرحال در همین فضا تیم ملی نوجوانان ایران را به شما سپردند.

خب من هم این تیم را به جام جهانی بردم چه کار باید می کرد که نکردم؟

آن قضایای مربوط به صغرسن همه چیز را تحت الشعاع قرار داد.

عده ای با فدراسیون آن زمان خوب نبودند، می خواستند فدراسیون را بکوبند. حمید درخشان را وسیله کردند. صغرسن به من چه ربطی داشت؟ فدراسیون فوتبال شناسنامه و پاسپورت بازیکنان را تایید کرده بود و من مربی هم از آنها استفاده کردم.

اما همه می دانستند بازیکنی مثل ایمان پروا صغر سن دارد و چهارسال قبل هم برای تیم ملی نوجوانان بازی کرده حمید درخشان نمی دانست؟

ببخشید. مگر همه نمی گفتند سیاوش اکبرپور صغر سن دارد؟ پس چرا برای تیم ملی امید بازی کرد و صدای هیچکس هم در نیامد؟ چرا به مربی آن زمان تیم امید خرده نگرفتند و سیموئز و مایلی کهن را به حال خودشان رها کردند؟

به هرحال یکی مثل علی دوستی حساسیت زیادی روی سلامت سنی بازیکنان داشت و شاید خیلی ها انتظار داشتند حمید درخشان هم به رغم تایید فدراسیون فوتبال چنین حساسیتی به خرج دهد.

صغر سن همیشه بوده، هست و خواهد بود. ما در همین تیم ملی نوجوانان که به نیجریه رفت هم بازیکن صغرسنی داشتیم. فقط فرقش این است که برای من در بوق و کرنا کردند و به دیگران کاری نداشتند

محمود خوردبین؟

نقطه آغاز این جریان امیر عابدینی بود که به من اعتماد نکرد. همین حسادت ها باعث شد به عابدینی فشار بیاید و او عذر مرا بخواهد. من آدمی نیستم که التماس و عزوجز کنم که شما را به خدا م دهد. اگر از این کارها می کردم الان به خیلی جاها رسیده بودم.

 رسیدن به نیمکت پرسپولیس همیشه تابع توانمندی های فنی نیست و اکثرا روابط حرف اول را می زند، نقش حمید درخشان برای رسیدن به این نیمکت چیست؟

نقشه ام این است که بهترین باشم تا آنها خودشان به سراغم بیایند. اگر می خواستم با رابطه پست بگیرم خیلی وقت پیش سرمربی پرسپولیس می شدم.

 اما پرسپولیس در سال 78 با علی پروین هم قهرمن شد و هم همه رکوردها را جابه جا کرد.

آن تیم همان تیمی بود که من بستم و نتیجه اش را پروین درو کرد سال 72 آن تیم را تحویل آقایان دادم.

کدام بازیکنان را حمید درخشان به پرسپولیس آورد؟

نیما نکیسا، افشین پیروانی، رضا ترابیان، یحیی گل محمدی، علی دایی، امامی فر، میناوند، علی باغمیشه، بزیک، رهبری فرد، کاویان پور، هاشمی نسب، اسماعیل حلالی، مهدی مهدوی کیا، کریم باقری. این ها را من برای پرسپولیس جمع و جور کردم. این نسل 10 سال برای تیم فوتبال بازی کرد.

همان 10 سالی که خبری از حمید درخشان نبود.

می دانستند اگر من را کنار نگذارند و نتیجه بگیرم. دیگر نمی توانند از روی نیمکت تکانم بدهند.

نمی خواهید برای بازگشت به پرسپولیس مبارزه کنید؟

اگر روزی برگردم با آنهایی که چنین معامله ای با من کردند مثل خودشان رفتار می کنم.

درباره محمود خوردبین چه فکری می کنید؟

آدم خوب و زحمتکشی است. سال ها کنار پرسپولیس بوده و این ارزشمند است.

بین شما دو نفر از کجا مشکل ایجاد شد؟

باور کن نمی دانم. من همیشه به او احترام گذاشتم.

این بحث وجود داشت که علی پروین چند بار قصد استفاده از حمید درخشان در کادر فنی پرسپولیس را داشته، اما محمود خوردبین مانع شده است.

این را من الان از شما می شنوم. همیشه به عنوان یک الگو و پیشکسوت به خوردبین نگاه کردم. نمی دانم چرا با من مشکل دارد.

 الان اگریک نظرسنجی برگزار شود و از هواداران پرسپولیس بخواهند بین استیلی و درخشان یک نفر را به عنوان سرمربی بعد این تیم انتخاب کنند. چه کسی بیشتر رای می آورد؟

آمار من بالاتر خواهد بود. شما بضاعت پیکان را نگاه کنید. هم استقلال را بردم و هم پرسپولیس را. استیل آذین را هم که شکست دادم. با یک دو، دو تا چهارتای ساده به جواب سوال تان می رسید. الان هر هوادار پرسپولیس که من را در شهر می بیند می گوید کی بر می گردی پرسپولیس.

چه جوابی می دهید؟

می گویم نمی دانم کی برمی گردم، اما مطمئنم یک روز برمی گردم و با پرسپولیس قهرمان ایران می شوم.

حرفی باقی مانده؟

سال 76 استقلال را 3برصفر بردم. اما امیر عابدینی چند ساعت بعد از آن مسابقه دنبال مربی خارجی بود رفت و مت کوویچ را آورد. این بود پاداشی که بابت آن پیروزی به من دادند.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

شبکه های اجتماعی

facebokeinestagramtelegramtuiter