در مقابل

1397/02/17
الجزیره

الجزیره

پرسپولیس تهران

دوشنبه 17 ارديبهشت 1397

ابوظبی

قطبی

پرسپولیس قبل از برانکو به من پیشنهاد داد

پرسپولیس امسال تیم مقتدری نشان داده و در صدر جدول رده‌بندی قرار دارد، آنها به دنبال تکرار قهرمانی هستند، قهرمانی که آخرین بار توسط سرمربی ایرانی – آمریکایی‌شان به ‌دست آمده است؛ افشین قطبی.
پرسپولیس قبل از برانکو به من پیشنهاد داد
سه شنبه | ۱۳۹۵/۰۸/۲۵ - ۱۱:۱۳ |
کد خبر : ۸۹۱۶ |
اخبار مربیان

پرسپولیس کلاب:قطبی بعد از آن‌که از پرسپولیس و سپس تیم‌ملی جدا شد به شرق آسیا رفت و سرمربی شیمیزواسپالس ژاپن و بوریرام تایلند شد اما فقط توانست یک عنوان نایب‌قهرمانی در جام‌حذفی ژاپن کسب کند، حضور در لیگ حرفه‌ای چین تجربه جدیدی برای افشین قطبی است، مربی که نشان داده دوست دارد به دنبال تجربه‌های جدید برود. گفت‌ و گوی «شهروند» را با سرمربی جدید شینجانگ در ادامه می‌خوانید:

 

**باورکردنی نیست اما پرسپولیس بعد از قطبی هیچگاه قهرمان لیگ نشد، بازی‌های این تیم را دنبال می‌کنید؟

این موضوع را می‌دانم؛ واقعا حیف است. من نه‌تنها بازی‌های پرسپولیس بلکه تمام بازی‌های لیگ‌برتر فوتبال و تیم‌ملی را دنبال می‌کنم.

 

** عملکرد برانکو را در تیم چطور دیدید؟ او موفق شده تیمی را بسازد که «دل شیر» داشته باشد؟

بله، به نظر من عملکرد برانکو در پرسپولیس عملکرد موفقی بوده و تمام بازیکنان کنونی این تیم «دل‌شیر» دارند، آنها برای تیم زحمت می‌کشند و به دنبال تکرار قهرمانی هستند. امیدوارم بتوانند به هدف‌شان برسند.

 

** بعضی از بازیکنان بعد از رفتن شما از پرسپولیس گفتند که شما به فارسی تسلط کامل داشتید ولی با لهجه انگلیسی صحبت می‌کردید تا برای رسانه‌ها جذاب‌تر باشید. واقعا اینطور بود؟

 

ما نمی‌توانیم افکار دیگران را تغییر دهیم، هر انسان مجاز است تفکراتش را بر زبان بیاورد اما‌ای کاش هرکسی به هر چه بر زبان می‌آورد، اعتقاد داشته باشد. امیدوارم همه ما سعی کنیم رفتارهای صادقانه از خود بروز بدهیم. شخصا معتقدم رفتار و اعتقاد هرکسی محترم است ولی ای‌کاش صداقت را فراموش نکنیم.

 

بگذریم، دیدن افشین قطبی با موهای سفید برای ما کمی سخت است، انگار واقعا سال‌ها از قهرمانی پرسپولیس گذشته است.

سال‌ها از آن قهرمانی و حضورم در ایران گذشته و گذشت زمان با موهای سفید بیشتر نمایان می‌شود، فکر می‌کنم سفید شدن موهایم طبیعی باشد ضمن این‌که تجربه‌های زیادی را هم در این مدت کسب کرده‌ام.

 

**در سال‌های اخیر فقط یک نایب ‌قهرمانی حذفی با تیم شیمیزو اسپالس کسب کردید. آیا عملکردتان را قابل قبول می‌دانید؟

شما با بررسی‌تان در فوتبال شیمیزو دریافت خواهید کرد که مربیان غیرژاپنی که توانسته باشند بیش از ٣ فصل در فوتبال این کشور فعالیت کنند، بیشتر از انگشتان یک دست نیست که من هم جزو آنها هستم. من تغییرات زیادی در فوتبال این تیم به وجود آوردم و روزهای خوبی با هم داشتیم. فکر نمی‌کنم در این چند‌سال کارنامه بدی از خود برجای گذاشته باشم.

 

** بعد از ژاپن راهی بوریرام شدید ولی به دلیل مشکلاتی که با مدیرعامل و مالک این تیم داشتید، استعفا کردید. شرایط شما در تایلند چطور بود؟

من از کارم راضی بودم ولی مشکل اینجاست که من مربی‌ای نیستم تا مدیرعامل یا مالک باشگاه بتوانند برایم تصمیم‌گیری و در وظایف مربی تیمم دخالت کنند، به همین دلیل کناره‌گیری کردم تا روی اصول خودم بایستم.

حضور در لیگ حرفه‌ای چین و شینجانگ تجربه جدیدی برای شماست، ** برای سرمربیگری این تیم انگیزه دارید؟

من یک مربی حرفه‌ای هستم و وقتی تیمی شرایط مرا قبول کند با تمام علاقه و دانش به روز سعی می‌کنم در کارم موفق شوم.

**افشین قطبی بعد از ایران همواره در شرق آسیا مربیگری کرده، از غرب آسیا پیشنهادی نداشتید یا شرق را ترجیح می‌دهید؟

همانطور که گفتم من حرفه‌ای هستم و به بهترین پیشنهاد فکر می‌کنم و جواب می‌دهم.

** بعد از کناره‌گیری از سرمربیگری تیم‌ملی هیچگاه به ایران نیامدید درحالیکه همواره معتقد بودید این‌جا وطن دوم شماست، نمی‌خواهید موضوع مالیات تان را برای همیشه حل کنید؟

آمدن به ایران دست من نیست، باشگاهی که بعد از ٧‌سال توسط من، بازیکنان و مدیریت موفق کاشانی با کسر ٦ امتیاز به قهرمانی رسید، بلایی به سر من آورده که نتوانم به ایران بیایم، عدم پرداخت مالیات قرارداد که جزو تعهدات باشگاه پرسپولیس در قرارداد فیمابین است، باعث شده این مبلغ افزایش پیدا کند و مانع از حضورم در ایران شود، به ‌هرحال احتمالا می‌دانید که اگر به ایران برگردم، ممنوع‌الخروج خواهم شد. 

 

البته بندها و تبصره‌های قرارداد من در‌سال دوم هم مثل قراردادم در‌سال اول است که مالیات قرارداد‌سال اول را حبیب کاشانی پرداخت کرده اما بعد از او، دیگران این کار را انجام ندادند، درواقع مشکل من عدم پرداخت مالیات در‌سال دوم قرارداد است.

** در این مدت پیشنهادی برای سرمربیگری به دست‌تان رسید؟

بله، من تمام اختیارات را به حاج‌باقر مدیربرنامه‌هایم سپرده‌ام و او دراین‌باره تصمیم می‌گیرد، من پیشنهاداتی از ایران داشتم ولی بزرگترین مشکلم مسائل مالیاتی است. حتی قبل از برانکو هم از پرسپولیس پیشنهاد داشتم و به توافقات اولیه رسیدیم ولی درنهایت به توافق نهایی نرسیدیم.

** همچنان قصد شکایت از پرسپولیس را ندارید؟

خیر، من به خاطر هواداران پرسپولیس و با مشورت مدیر برنامه‌هایم هنوز اقدام به شکایت نکرده‌ام.

** عملکرد تیم‌ملی را چطور ارزیابی می‌کنید؟ کی‌ روش موفق عمل کرده است؟

بله، کی‌روش مربی بزرگی است و یقینا در کارش موفق بوده که قراردادش تمدید شده، امیدوارم به راحتی راهی جام‌جهانی شویم.

کی روش تیمی را که شما مثل کف دست‌تان می‌شناختید(کره جنوبی) و موفق به برد آن نشدید، ٤ بار متوالی شکست داده و تبدیل به قاتل‌شان شده؛ انگار او بیش از شما کره‌جنوبی را می‌شناسد!

 

این سوال به نظرم کمی خنده‌دار است، ما همیشه باید شرایط را در نظر بگیریم، من در آن زمان گفتم کره را مثل کف‌دستم می‌شناسم، این یک ضرب‌المثل است. به نظرم شرایط هر تیم را براساس زمان باید سنجید و تیم‌ها در مقاطع مختلف زمانی با یکدیگر قابل مقایسه با هم نیستند، من از عملکرد تیم ایران در برابر کره‌جنوبی در بازی‌سال ٢٠٠٩ همیشه راضی بودم.

منصور پورحیدری که در تیم‌ملی سرپرست تیم شما بود هم از بین ما رفت...

بله، متاسفانه خبر تلخی بود. این مسائل باعث می‌شود که هر انسانی به فردای خود بیشتر فکر کند، همیشه معتقد بودم باید حرمت یکدیگر را داشته باشیم و قبل از آن‌که ایراد یکدیگر را رسانه‌ای کنیم باید با فرد موردنظر مطرح کنیم، همه بزرگانی که در سال‌های اخیر از بین ما رفتند، طرفداران بسیاری داشتند و از دست دادن هریک از آنها غم بزرگی برای من بود و به خانواده‌شان تسلیت می‌گویم.

*منبع: روزنامه شهروند 1395.8.25

برچسب ها :

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

شبکه های اجتماعی

facebokeinestagramtelegramtuiter